Technical Committee

ORGANIZATION & TITLE
Jerad Bach, Blue Earth SWCD District Manager

Holly Kalbus, Le Sueur County Planning and Zoning Administrator

David Bucklin, GBERBA/Cottonwood SWCD Technical Coordinator/District Technician

Kay Gross, GBERBA/Cottonwood SWCD Administrative Coordinator/District Administrator

Julie Conrad, Blue Earth County Land Use & Natural Resources Planner

Brandee Douglas, Faribault County/SWCD Assistant Program Administrator

Pam Flitter, Martin County Zoning Official

Rachel Wehner, Freeborn County Environmental Services

Andy Geiger, Jackson County Planning and Zoning Administrator

Shane Johnson, Faribault SWCD District Technician

John Billings, Blue Earth SWCD Office Technician

Michael Schultz, Le Sueuer SWCD District Technician

Mark Schaetzke, Freeborn SWCD District Manager/Technician

Mark Leiferman, Waseca County Zoning Administrator

Alex Schultz, Cottonwood County Planning and Zoning Technician

Rich Perrine, Martin SWCD WCA/Water Plan Coordinator

Michele Stindtman, Faribault County/SWCD Program Administrator

Becky Buchholz, Cottonwood SWCD Farm Bill Assistant/Program Technician

Tim Grant, Blue Earth County Environmental Health Specialist (Septic Systems)

Kim Shermo, Waseca County Environmental Health Specialist

Greg Johanson, Martin SWCD Farm Bill Technician

Ashley Brenke, Martin SWCD Administrator

Wendy Chirpich, Martin County Planning and Zoning Technician

Sue Prchal, Le Sueur SWCD Program Specialist

Brenda Lageson, Freeborn SWCD Office/Assistant Manager

Melanie Krueger, Brown SWCD Program Manager

Lindsey Zeitler, Freeborn SWCD District Technician

David Haler, Watonwan County Land Management Office/SWCD Land Management Director

John Knisley, Brown County Water Resources Planner

Michele Wigern, Faribault County Non-Point Pollution Specialist

Chris Bauer, Jackson SWCD District Manager

Heidi Rudolph, Watonwan County Land Management Office/SWCD Assistant Land Management Director

Chad Hildebrand, Watonwan County Land Management Office/SWCD Technician

Tyler Polster, Waseca SWCD District Technician

Eric Gulbransen, Steele SWCD District Manager (assisting Waseca SWCD)

Alan Gleisner, Brown SWCD

Amanda Wold, Brown SWCD

Andy Meyer, Brown SWCD

Andy Yost, Freeborn County

David Malakowsky, Waseca County

Haley Byron, Waseca County

Jesse Anderson, Blue Earth County

Kelly Hunt, Waseca County

Merissa Lore, Faribault County

Meetings
January 2018 Agenda | Minutes | Handouts
February 2018 Agenda | Minutes |  Handout  2  3
March 2018 Agenda | Minutes | Handouts
April 2018 Agenda | Minutes | Handout 2  3
May 2018 Agenda | Minutes | Handout
June 2018 Agenda | Minutes | Handout
July 2018 meeting in conjunction with Policy meeting (see Policy page)
August 2018 Agenda | Minutes | Handout
September 2018 Agenda | Minutes | Handout
October 2018 Agenda | Minutes | Handout
November 2018 meeting in conjunction with Policy meeting (see Policy page)
December 2018 Agenda | Minutes | Handout
January 2019 Agenda | Minutes | Handout
February 2019 Agenda | Minutes | Handout
March 2019 Agenda | Minutes | Handout
April 2019 Agenda | Minutes | Handout
May 2019 Agenda | Minutes | Handout  2  3
June 2019 Agenda | Minutes | Handout  2  3  4
July 2019 meeting in conjunction with Policy meeting (see Policy page) Handout  2  3  4  5  6  7
August 2019 Agenda | Minutes | Handout
September 2019 Agenda | Minutes | Handout
October 2019 Agenda
November 2019 meeting in conjunction with Policy meeting (see Policy page)
December 2019